/
RU
UA
що потрібно знати для того, щоб почати торгувати
Інвестувати легко:
Інвестиції в криптовалюту і токенізовані акції – справа хоч і ризикована, але не така складна й недоступна, як може здатися на перший погляд.
Зовсім нещодавно поняття "інвестиції" асоціювалося здебільшого з нерухомістю або фондовим ринком. Але сучасні реалії його суттєво розширили: з появою криптовалют можливості для потенційних інвесторів стали практично безмежними.

Україна входить до п'ятірки світових лідерів з активного використання криптовалюти. І хоча закон про регулювання ринку криптовалют ще не ухвалено, наша країна навряд чи піде шляхом заборон – українці для цього надто прогресивні. Криптовалюта стала невід'ємною частиною сучасного фінансового ринку, у світі з'являється дедалі більше інструментів для її зручного та порівняно безпечного використання.
І – хай там що кажуть критики – практика показує: вкладення в цифрові активи здатні принести більше прибутку, ніж традиційні інвестиційні моделі. Просто потрібно зважати на деякі нюанси.

Нещодавнє дослідження показало, що понад 80% молодих мільйонерів у віці 25-40 років не лише володіють криптовалютою, а й активно нарощують свої заощадження. А враховуючи, що багато хто з них стає мільйонером саме завдяки криптовалюті, такі активи, напевно, залишаться центральним елементом їхніх інвестицій у найближчі роки. Але це не означає, що треба відмовлятися від купівлі акцій компаній чи державних облігацій.
Ціна акцій змінюється не лише в залежності від ситуації у світі, а й при оцінці інвесторами майбутнього успіху компанії. І в довгостроковій перспективі вартість цінних паперів конкретної компанії залежатиме від її здатності розвивати бізнес та збільшувати прибуток.

Криптовалюта, як правило, не забезпечена матеріальними активами (винятком є спеціалізовані стейблкоїни), тому єдине, що формує її ціну, – баланс попиту та пропозиції, продиктований своєю чергою настроями покупців. Чи то черговий твіт Ілона Маска, чи спроба перевороту в Казахстані – такі події впливають на очікування інвесторів і як наслідок – на курс криптовалют.

Але й можливостей для зростання цифрових активів набагато більше. Тому оптимальним варіантом буде поєднання у своєму портфелі різних інструментів – і акцій, і криптовалют, і облігацій, і біржових товарів.
Коливання курсу біткоїну, який впливає і на вартість інших криптовалют, останнім часом дедалі частіше збігаються з поведінкою фондового ринку, що свідчить про те, що криптовалюта стала таким самим інструментом інвестування, як і акції компаній. Але відмінності, звісно, є.

Якщо дивитися в суть понять, то головна відмінність полягає в тому, що акція – це частка участі в бізнесі (забезпечена активами компанії та грошовим потоком), тоді як криптовалюта здебільшого не забезпечена нічим.
Криптовалюта чи акції
На сьогодні заробляти на торгівлі акціями можна лише за допомогою традиційних грошей – фіатних. Попри те, що криптовалюта щільно інтегрувалася у світ фінансів за останні роки, навіть найбільші та найліквідніші цифрові активи не допущені до обігу на традиційних фондових біржах.

Це обмежує власників криптовалюти у використанні можливостей світових фондових бірж. Адже якщо основні заощадження інвестора зберігаються, наприклад, у біткоїні чи ефіріумі, потрібно знову міняти їх на звичайні гроші, щоб купити акції чи облігації, а це додаткові матеріальні та часові витрати.

Але світ не стоїть на місці, і сучасні торгові платформи надають нові можливості. Так, Currency.com – криптобіржа токенізованих активів – дозволяє інвестувати за допомогою криптовалюти і традиційних фіатних коштів у токени, ціна яких репрезентує ціну базисних біржових активів. Тобто можна торгувати у криптовалюті та в ній же заробляти. Власники біткоїну або ефіріуму можуть отримувати дохід від зміни цін на токенізовані акції, токенізовані біржові товари, токенізовані фондові індекси, токенізовані фіатні валюти та інші традиційні фінансові активи у токенізованій формі.
Міст між двома світами
Токен – це цифровий знак, який випущений компанією та підтверджує права вимоги до неї. У перекладі з англійської token означає "жетон". Саме таку функцію він виконує у світі криптовалют.

На криптобіржі ціна токенів прив'язується до ціни базисних активів – наприклад, ціни акцій, державних облігацій, індексів чи сировинних товарів (золота, нафти). Це і називається токенізованими активами. Купівля такого токенізованого активу не означає фактичного придбання цінного паперу – токен просто відображає його поточний курс на криптобіржі.

Завдяки такій моделі на криптоплатформі Currency.com можна купити понад дві тисячі токенізованих активів та криптовалют – абсолютно легально та прозоро.

Виглядає це так: трейдер реєструється на криптобіржі, створює акаунт – для його поповнення можуть використовуватися як традиційні гроші, так і криптовалюта. Після цього йому стають доступні для придбання тисячі токенізованих активів. Після продажу токенів гроші виводяться – знову ж таки у вигляді або криптовалюти, або фіатних коштів.

Це значно спрощує та прискорює процес торгівлі, а також позбавляє зайвих конвертацій криптовалюти у звичайні гроші і назад. До речі, високого порогу для входу, як у багатьох брокерів, на криптобіржі немає: торгувати можна починати навіть з 20 доларами.

З погляду економічного результату для кінцевого користувача токени практично нічим не відрізняються від акцій, облігацій, ф'ючерсів та інших фінансових інструментів. Адже, будемо чесні, мало хто з інвесторів прагне отримати реальну частку в компанії із правом голосу та участі у зборах акціонерів. Абсолютна більшість налаштована на отримання прибутку, і криптобіржа у цьому сенсі може надати більше можливостей порівняно з традиційним фондовим ринком.
Що таке токени і навіщо вони потрібні
Головне, що потрібно пам'ятати: і акції компаній (зокрема токенізовані), і криптовалюти – ризикові активи, і рівень ризику не залежить від того, торгуєте ви на фондовій біржі або на криптоплатформі. Найменш ризиковими вважаються державні облігації, але і тут свіжий приклад цього року показав, як політичні новини здатні обвалити їхню вартість.

Тому трейдери-початківці мають засвоїти правило: ніколи не інвестувати останні гроші, які ви не можете дозволити собі втратити. Це завжди високий ризик, і збитки іноді отримують навіть досвідчені інвестори.

Для новачків бажано пройти навчання трейдингу, щоб зрозуміти основні закони ринку та не допускати найпоширеніших помилок.
Правила безпеки
Але при виборі криптоплатформи також є на що звернути увагу. Так, Currency.com, визнана найкращою регульованою криптобіржею в СНД (за версією Blockchain Life, 2019), працює в Україні абсолютно легально та забезпечує дотримання суворих світових стандартів і практик боротьби з відмиванням грошей (AML) та "знай свого клієнта" (KYC). А її інфраструктурний партнер – компанія Capital.com – авторизована провідними європейськими фінансовими регуляторами FCA та CySEC, що гарантує клієнтам високий рівень безпеки і якості роботи.
У торгівлі криптовалютою чи токенізованими активами актуальними є базові правила безпеки в інтернеті: встановлювати складні паролі, не дублювати їх на різних ресурсах і періодично змінювати, не переходити за підозрілими посиланнями, не залишати особисті дані на сайтах, яким не довіряєте, та не передавати їх третім особам.

І, звичайно, для торгівлі потрібно вибрати безпечну та надійну платформу. У випадку з фондовою біржею це має бути перевірений брокер, який має ліцензію на провадження своєї професійної діяльності (в Україні це Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку).

З криптобіржами ситуація інша, оскільки у світі поки що немає єдиної практики регулювання їхньої діяльності, та й в Україні відповідного законодавства ще не ухвалили.
При виборі криптобіржі також необхідно звернути увагу на наявність двофакторної автентифікації, яка дозволить захиститися від злому. А посилання на сайт має починатися з "https" – це безпечний протокол передачі даних. Взагалі чим більше на сайті біржі інформації про неї, включно з власниками та реальною фізичною адресою, тим краще.

Таким чином, якщо ще кілька десятиліть тому інвестування було чимось на зразок привілею, то зараз ситуація змінилася радикально, і за бажання практично будь-хто може спробувати себе у ролі трейдера чи пасивного інвестора.

Повідомлення містить інформацію про рух ринку, не є інвестиційним дослідженням, не повинно розглядатися як інвестиційна порада та є суб'єктивною точкою зору на об'єкт повідомлення автора матеріалу. Попередні показники не є надійним індикатором майбутньої динаміки цін.